Pozdravljeni,

nekoliko z zamudo, pa vendarle smo uspeli zbrati nekaj podatkov o naši pitni vodi v času zaprtja naše šole. Pri izbirnem predmetu poskusi v kemiji smo še pred zaprtjem šole analizirali različne vzorce vode: vodovodne vode in ustekleničenih voda kot so Radenska, Costella in Mercator.

Učenci so doma analizirali rezultate in ugotovili naslednje:

1. Vsi preiskovani vzorci vsebujejo škodljive snovi, vendar v zelo majhnih količinah. Vsi vzorci vsebujejo nitratne (V) in fosfatne ione, vendar njihova količina ni višja kot iz preteklih let. Najmanj škodljivih snovi pa vsebuje vodovodna voda in ustekleničena voda Costella.
  2. Ugotovili so, da ima Slovenija zelo stroga merila glede mejnih dopustnih vrednosti v primerjavi z Evropo in Ameriko.
  3. Vodovodna voda in ustekleničene vode so precej trde vode, razen ustekleničene vode Radenska.
  4. Razmišljali pa so tudi o varčevalnih ukrepih s pitno vodo.
  5. Načrtovali so tudi, kako bi očistili umazano vodo iz luže, ki bi jo učiteljica prinesla v učilnico.
  6. Nekateri učenci pa so tudi ugotavljali, katera voda se najbolj peni – mehka ali trda, in s katerim reagentom se peni bolj – z detergentom ali milnico.

Tukaj si lahko pogledate nekaj UTRINKOV.

Lepo vas pozdravljamo in srčno upamo, da ste zdravi.

Učenci IP-POK 8 in učiteljica Anita Šen