18 x  = PREŠERNOV DAN

Morda se sprašujete, kakšna čudna matematika je to, toda preprost zapis razkriva čudovito sporočilo. Kulturna dejavnost ima na naši šoli pomembno mesto, kar dokazuje tudi večkrat pridobljen naziv kulturne šole. Toda – ali ste vedeli, da smo tokrat v čast slovenskemu kulturnemu prazniku pripravili kar 18 različnih prireditev? Res je! Kolikor je na matični in podružnični šoli oddelkov, toliko je bilo obeleženj, ki so se razvrstile preko celega tedna. Učenci prve triade so praznik počastili v šoli, ostali pa na daljavo preko video srečanj. Pri tem so imeli otroci glavno besedo, zlasti v višjih razredih. Namen je namreč bil, da razredno prireditev oblikujejo čim bolj samostojno in da predstavijo lastno kulturno oz. umetniško ustvarjalnost. Nastale so čudovite predstavitve! Na nek način se je tako Prešeren sprehajal med nami in verjamemo, da bi s ponosom segel v roke vsakemu izmed vas mladih, ki ste več kot dokazali, kolikšno bogastvo kulture premorete. Hvala vsem, ki ste soustvarili prijetne urice kulturnega druženja in naj bo umetnost vseh vrst vselej del vašega delovanja. Brez umetnosti nam namreč ne ostane mnogo, samo korak in že smo ujetniki popolne teme minevanja. Kajti z besedami se dotikamo, s slikami, glasbo in plesom pa sebe dajemo v svet, začenjamo polno obstajati. Umetnost tako postane človekov skriti dom, včasih edino zatočišče. In samo v človeku je, nikjer drugje. A je v vseh ljudeh sveta. Nekakšna skupna točka, neimenovana, ki je last vseh in vsem dobro dene. Je stičišče vseh sanj in vse smeri so dovoljene, nobena ne zaide. Prostora je dovolj za vse naše misli in želje. Ob kulturnem prazniku se srečujemo na teh stičiščih. Takrat še posebej dovoljujemo, da nas umetnost uči naših bogastev, da razoroži nevednost in ji da pravo ime. Sanje. Možnost. Razburljivost. Mar ni to namen kulturnega praznika? Zagotovo, saj ko ustvarjamo, tudi rastemo in tako vedno znova – iz roda v rod.

Želimo vam kulturno obarvan konec tedna in prešeren Prešernov dan.