V petek, 21. 3. 2025, smo obeležili svetovni dan voda. Dejavnosti v ta namen so se začele odvijati že v februarju. Učenci izbirnega predmeta poskusi v kemiji so analizirali različne vzorce vode. Najbolj so nas zanimali vzorci vodovodne in ustekleničene vode ter voda iz izvira v Ivanjem selu.
Ugotovili smo, da še vedno pijemo vodo z manjšo koncentracijo nitratnih ionov, ki pa ne presegajo mejnih dopustnih vrednosti. Presežene priporočljive vrednosti s fosfatnimi (V) ioni ima ustekleničena voda Radenska, Dana, Jana, Zala, Moj dan in voda iz izvira v Ivanjem selu, noben preiskan vzorec vode, pa ne vsebuje amonijevih ionov. Učenci izbirnega predmeta kemija v življenju so izdelali plakate o onesnaženju podtalnice, kroženju vode in pripravili prikaz slane/sladke vode na našem planetu. V stekleno posodo smo po zimskih počitnicah posejali semena limskega in navadnega fižola, pšenice, sončnice in manga. Iz semen so zrasle mlade rastline, katere smo tedensko zalivali. Zraven smo postavili zaprt kozarec z afriško vijolico, ki uspeva brez naše pomoči že vrsto let in je zapuščina naše upokojene učiteljice Irene Peteh Kranjc. Mimoidočim opazovalcem smo zastavili vprašanje, zakaj rastlino v zaprtem kozarcu ne zalivamo že nekaj let, rastline v odprti posodi pa zalivamo tedensko. Učenci kemije v življenju so izdelali tudi brošuro, kako varčevati z vodo, ki je tudi del razstave na mizi.
Letošnja tema svetovnega dne voda je Ohranjanje ledenikov. Z zanimivim prikazom smo poudarili, da je kar 80 % sladke vode zamrznjene, ostala voda pa je večinoma v podzemlju in le majhen delež te preostale vode so površinske. V zadnjem času so bile onesnažene vode na kar dveh območjih, kot sta Kamnik-Domžale in Bled. V Logatcu pa so v prejšnjem tednu zaznali v pitni vodi detergente in druga kemična onesnaževala. Žal povzročiteljev onesnaženja še niso našli. Vprašanje je, koliko časa bomo v Sloveniji še pili vodovodno vodo.
Anita Šen