Knjiga je naš zvesti prijatelj že od otroštva in vedno nas bo naučila česa novega, nas potopila v čudoviti svet vznemirljivih potovanj in zanimivih odkritij. Z branjem otrok oblikuje mišljenje, domišljijo in govor. Otroška knjiga ne le vzgaja vsakega otroka posebej, ampak sodeluje pri ustvarjanju moralne in intelektualne podobe celotnih generacij.
Živimo v času, kjer so vsepovsod prisotne digitalizacija in medijske tehnologije, zato knjiga vse težje tekmuje z risankami in računalniškimi igrami, ki otrokom omogočajo, da takoj vidijo čudovito zapleteno sliko, ne da bi v celoti vključili razmišljanje in domišljijo. Seveda je gledanje risank zanimiva in potrebna stvar, vendar ne pozabite: nič ne more v celoti nadomestiti branja. To je vznemirljiva pustolovščina, ki jo lahko odrasli delimo z otrokom, saj se na straneh knjig vedno najde kaj pomembnega, poučnega in resnično dragocenega.
Mednarodna zveza za mladinsko književnost (IBBY) vsako leto 2. aprila praznuje mednarodni dan knjig za otroke. Praznovanje je predlagala Jella Lepman, soustanoviteljica Mednarodne zveze za mladinsko književnost (IBBY), na 10. mednarodnem kongresu IBBY, ki je bil leta 1966 prav v Ljubljani.
Od leta 1967 vsako leto 2. aprila – na rojstni dan Hansa C. Andersena – praznujemo mednarodni praznik, s katerim želi IBBY spodbujati ljubezen do branja mladinskih knjig. Letošnjo poslanico je napisala nizozemska avtorica Rian Visser.

 

Slika jezika

Lahko kaj narišeš
k besedam,
k rečém, ki jih rečem?

Nariši na primer
prepih,
mraz,
vihar,
cmok in tesnobo
ali zgolj smolo,

nariši prehlad,
vzdih,
vonj svežega kruha,
čas,
hip,
začetek in konec
navdiha,

nariši kraj, kjer nekdaj,
kraj, kjer nikdar,
kraj, kjer zdaj zdaj
se nekaj zgodi,

nariši bolečino pesti,
okus morja.

Lahko je karkoli,
naj vidim vse,
reciva ljubezen,
pozneje,
nekoč in mogoče.

Nariši slike
k moji pesmi,
a kakršnih si sam želiš:
te besede,
nekdaj moje,
so zdaj tvoje.

Prevod Mateja Seliškar Kenda

Ob tej priložnosti smo v šolski jedilnici pripravili manjšo razstavo.

Orodna vrstica za dostopnost