V sredo, 18. 3. 2026, smo obeležili svetovni dan voda. Dejavnosti v ta namen so se začele odvijati že v februarju. Učenci izbirnega predmeta poskusi v kemiji so analizirali različne vzorce vode. Najbolj so nas zanimali vzorci vodovodne in ustekleničene vode ter voda iz izvira v Ivanjem selu.

Ugotovili smo, da še vedno pijemo vodo z manjšo koncentracijo nitratnih ionov, ki pa ne presegajo mejnih dopustnih vrednosti. Presežene priporočljive vrednosti s fosfatnimi (V) ioni ima ustekleničena voda Radenska in voda iz izvira v Ivanjem selu, noben preiskan vzorec vode, pa ne vsebuje amonijevih ionov. Učenci izbirnega predmeta kemija v življenju so izdelali plakate o onesnaženju voda in o prisotnosti mikroplastike v vodi ter posledično tudi v organizmih. Učenci so iz literature ugotovili, da človek na leto poje ali vdihne mikroplastiko v velikosti ene bančne kartice.

Za učence smo pripravili tudi kemijski izziv – gostota slane vode. V šestih epruvetah je bila pripravljena različna koncentracija slane vode. Epruvete so bile obarvane v različnih barvnih odtenkih. Različno slane vode smo prelili v epruvete, ki so označene s številkami od 1 (najmanj slana voda) do 6 (najbolj slana voda). Stekleno cevko smo potopili v vsako raztopino in v cevko dobili barvni spekter vseh šestih slanih raztopin. Učenci so razmišljali, kakšen je pravi vrstni red obarvanih slanih vzorcev v stekleni palčki. Svoj odgovor so prispevali  tako, da so v polje z označeno črko prilepili nalepko. Izbirali so me štirimi odgovori.

Anita Šen

Orodna vrstica za dostopnost