Mavričnih 140 let

Spoštovani,

kot je ugotavljal že Albert Einstein, je bila šola vedno najpomembnejši medij za prenašanje bogastva tradicije z generacije na generacijo. Je morda celo edini prostor, kjer si preteklost in prihodnost resnično podajata roki. Ponosni smo, da je na Rakeku tako že 140 let − 16. septembra 1881 se je začel prvi redni pouk na enorazredni šoli na Rakeku.

To visoko obletnico z različnimi aktivnostmi in dogodki na Osnovni šoli “Jožeta Krajca” Rakek proslavljamo že celo leto, še posebej slovesno pa bo v torek, 10. maja 2022, ob 18.00 v Športni dvorani Rakek. Slavnostna govornica na prireditvi bo gospa ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec.

Srčno upamo, da se srečamo v kraju, kjer ima šola posebno mesto, saj mu s svojim poslanstvom daje pravi ritem življenja.

Z lepimi pozdravi,

Ravnateljica mag. Anita Knez

PROGRAMSKI LIST

ʺŠola je večno križišče poti, bogato stičišče idej in nepogrešljiva duša kraja.ʺ

Po vsem ʺmavričnemʺ dogajanju smo danes zbrali vtise, umirili misli in lahko s ponosom ugotovimo, da je bilo preprosto lepo. Včerajšnja svečana prireditev ob visokem jubileju šolstva na Rakeku je pomenila vrhunec vsega vloženega truda pravzaprav skozi celo šolsko leto. Preko kulturnega programa, spremljajoče razstave in pogostitve so učenci, zaposleni ter lokalna društva pokazali izjemno bogastvo znanja, zgodovinske in kulturne ozaveščenosti ter seveda osebnega zanosa ob tako pomembnem dogodku. Prireditev je namreč gostila veliko uglednih gostov tako na državni kot regijski ravni – od župana občine Cerknica Marka Ruparja, ministra Zvonka Černača, poslancev, županov nekaterih občin iz regije, ravnateljev do predstavnikov lokalne skupnosti, kot častna gostja pa je bila ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec.

»Šola je v teh 140 letih svojega obstoja doživela številne radosti, stiske in preobrazbe. Toda glavni postulat, ki se ga je učiteljsko osebje šole na Rakeku vedno držalo, je spoštovanje otrokove osebnosti in uporaba možnosti šole ter učitelja za uresničitev celotnega potenciala učencev,« je v svojem nagovoru izpostavila ravnateljica mag. Anita Knez, hkrati pa poudarila, da šola ni le izobraževalna ustanova, ampak tudi prostor vzgoje in ozaveščanja temeljnih vrednot. Verjamemo, da smo s prireditvijo dokazali, da kraj niso samo kamni, ceste in zgradbe, ampak smo predvsem ljudje in kako pomembno ter osrednjo vlogo ima prav šola.

Celoten dogodek pa seveda ne bi bil mogoč brez vseh, ki so ga kakorkoli soustvarjali, nam podajali roke in tkali niti prazničnega večera. Zato se iskreno zahvaljujemo vsem, to so:

• Otroški pevski zbor s solistkama Laro Wallner in Lauro Juhant, Mladinski in Deški pevski zbor OŠ Rakek ter Učiteljski pevski zbor OŠ Rakek z zborovodkinjo Tino Milavec
  • Šolska dramska skupina v sestavi: Zoja Cejan Šega, Patrik Kralj, Anže Štrukelj, Patrik Pirc, Ela Anzelc, Ana Potužak, učiteljica Jolanda Cerkvenik in glavna povezovalca kulturnega dela Neža Rikke Rutar ter Liam Paradiž, mentorica Silvestra Kotar,
  • Mešani pevski zbor KD Rak z zborovodkinjo Danico Štefančič,
  • Folklorna skupina KD Rak z vodjo Vido Žlogar in instrumentalisti Zala Stražišar, Dejan Ravšelj, Jure Žlogar, Dunja Halilagić,
  • Vokalna skupna Cluster z zborovodkinjo Jelko Bajec Mikuletič,
  • Pevski zbor Dragonarji generala Maistra z vodjema Darkom Frankom in Jožetom Oblakom,
  • operni pevec Jože Oblak in korepetitor Medard Švigelj,
  • operni pevec Jure Počkaj in trobentač Jon An Herlič,
  • Maruša Mele Pavlin,
  • Petra Mikše, scena na odru,
  • Urška Lužar, pomoč v režiji,
  • učenci in učitelji POŠ Rudolfa Maistra Unec,
  • vodja prehrane Marija Opeka in Anita Šen ter Irena Peteh Kranjc,
  • Jolanda Cerkvenik in Lea Sterle, razstava o šolstvu,
  • Likovna sekcija KD Rak Rakek z vodjo Karmen Petrič,
  • Mojca Baraga, grafična podoba kartice s QR kodo,
  • Občina Cerknica,
  • Godba Cerknica,
  • KD Cerknica,
  • PGD Rakek in PGD Unec,
  • Anja Prelaz, cvetlični aranžmaji.

Prav posebna zahvala in poklon pa seveda vsem našim učencem in zaposlenim, ki so nesebično delovali kot dobro utečena ekipa, staršem pa za vso moralno podporo ter strpnost ob številnih vajah. Šola je očitno res prostor, kjer vsak išče svojo čarovnijo, za njo hiti, a kdaj jo ulovi, je odvisno od vsakega posameznika. Verjamemo, da smo z našo prireditvijo uspeli ujeti vsaj delček te čarobnosti ter vsem narisali široke nasmehe.

Vabljeni k ogledu utrinkov včerajšnje slavnostne prireditve. Fotografije so posneli učenci izbirnega predmeta novinarstvo in uradni fotograf Občine Cerknica Ljubo Vukelič.

Fotografije fotografa Marka Prijatelja si lahko ogledate tukaj.

Izjava ministrice za izobraževanje, znanost in šport, dr. Simone Kustec, je dostopna na povezavi.

Ministru Zvonku Černaču se zahvaljujemo za darila, ki jih je iz svojega kabineta poslal nastopajočim na prireditvi Mavričnih 140.

Fotografije si lahko ogledate tukaj.